ZAŠTO NESTAJE HRVATSKA KUNA
Neki je nisu htjeli od početka nastanka Hrvatske države navodeći da će izazvati štetu jer će se povezivati sa Ante Pavelićevom i Nezavisnom Državom Hrvatskom.
U Saboru RH 1993. godine digla se je takva prašina i rasprava da nisi mogo raspoznati saborske zastupnike po facama već po retorici.
Tako da su se recimo zastupnici HSLS-a tada zalagali za krunu. Počeli su se čak tiskati i probni otisci krune u Münchenu. No mudri tadašnji predsjednik g. Franjo Tuđman potajno je promijenio naziv iz krune u kunu, malo se o tome zna.
Znao je pokojni predsjednik Tuđman zašto i zbog čega je to učinio. Jednom prilikom na nogometnoj utakmici za vrijeme mojeg osiguranja na Maksimirskom stadionu pitao sam ga a on mi je odgovorio.
” Sinko treba poznavati povijest i sve što je iz nje proizašlo zar nam se je naša prva Hrvatska valuta trebala zvati po austrougarskoj kruni. “
No nije tu svemu kraj. Naučio je on povijest i bližnje svoje suradnike i sve koji su ga okruživali. Tako su neki iz njegove blizine unutar HDZ-a zalagali se kako bi naša prva Hrvatska valuta trebala biti kuna i banica. No predsjednik nije htio naziv banice jer je Hrvatska tada u to vrijeme bila u podređenom položaju, htio je nešto HRVATSKO.
Povijest se ne zaboravlja, iako bi ju neki iz samo njima znanih razloga, sebičnih, zločestih i tko zna još kakvih, željeli iskriviti, zaboraviti, pretvoriti u suprotnost, jer im danas ne odgovara nešto što se nekada doista dogodilo.
PROSLAVA DRUGE GODIŠNJICE NDH
“Pod tuđinskom vlasti uvukli su se u naš narod razni poroci, pa će biti velik posao da se odstrane”, potom najavljuje. Sve zastupnike čeka “marni i savjestni rad; a napose sada dok traje ovaj veliki svjetski rat, rat za novi bolji i pravedniji život naroda, u kome i mi s ponosom uz bok naših velikih saveznika sudjelujemo, odsudno je važna oružana snaga naše države… Svi mi nosimo veliku odgovornost pred Bogom i pred svim budućim pokoljenjima za svaki čin i propust u gore navedenom”, kazao je, među ostalim Pavelić.
HRVATSKA KUNA I NJEZINA VRIJEDNOST
HRVATSKA KUNA jedno je vrijeme bila najjača valuta u cijelom svijetu. Vjerojatno se pitate kako. Pa eto primjera radi, za jednu kunu mogao si kupiti tvornicu bez ikakvog problema ako si dobar sa predsjednikom vlade u RH.
Za jednu kunu mogao si kupiti građevinsko zemljište ako si građevinski lobi u igri sa predstavnicima vlasti. Vrijednost zemljišta je samo 186 milijuna eura, nije to nikakav problem kuna je tada vrijedila strašno puno. Za jednu kunu neki su mogli kupiti prava bogatstva i osigurati život za sva svoja pokoljenja.
Dok su neki da bi zaradili jednu kunu morali prekapati po kontejnerima za smeće skupljajući plastične boce. Lova je osigurana za dvije boce zaradiš jednu kunu, možeš kupiti tvornicu.
Izgleda da će Hrvatska imati puno bogatih tajkuna koji su uspjeli skupljajući plastične boce po kontejnerima. Zamislite samo koliko su oni tek kuna dnevno zaradili, zamislite koliko mogu kupiti građevinskog zemljišta ili tvornica.
Nakon 28 godina, kuna odlazi u povijest i ustupa mjesto euru. Zapravo, od 1. siječnja 2023. godine, platežno sredstvo u Hrvatskoj postat će euro, a Hrvatska će postati 20. članica eurozone.
Pitanje je hoće li oni koji su pokupovali tvrtke i tvornice zaplakati za kunom jer ipak ta jedna kuna im je omogućila nevjerojatna bogatstva i ekonomske koristi kako za njih tako i za njihove familije i poznanike.
Postoje li negativne strane gubitka kune
Nekoliko primjera negativne strane uvođenja eura što Hrvatska gubi ukidanjem kune.
Nema mogućnosti prilagođavanja tečaja, kao izlaza u slučaju nužde i kao potencijalnog instrumenta pomoći izvoznicima. (Odbojan je i zlonamjeran onaj kvazi-argument „a što mi to uopće imamo za izvoziti?“ Prvo se izvoznicima onemogući rast politikom jake kune, jer kuna u biti realno neprestano jača: inflacija konstantno izjeda vrijednost novca uz gotovo fiksan tečaj, što znači da je realni tečaj svakim danom sve nepogodniji za izvoznike, a onda ih se proziva da ništa ne izvoze. Tečaj nije i ne smije biti jedina poluga rasta gospodarstva, ali tečaj jest jedna od poluga, i zašto je se odreći tek tako?)
Gubitak monetarne suverenosti. Sada su banke u stranom vlasništvu, a s eurom kao službenom valutom i novac bi bio u stranom vlasništvu.
Uranjanje u euro znači i snažniju integraciju u međunarodne ekonomske tokove, a pritom samo članice sa snažnim međunarodnim poduzećima i jakim položajem na globalnom tržištu uživaju prednosti jedinstvene valute. Što bi značilo velike ribe jedu male.
Hrvatska središnja banka nije posljednja linija obrane u trenucima krize.
Euro je već odavno u Hrvatskoj
U gospodarstvu Hrvatske, stanovnici drže euro gotovinu iz niza razloga. Jedan od glavnih razloga upravo jest držanje euro gotovine kao opće pričuve ili kao mjeru opreza. Gotovina funkcionira kao medij razmjene. Pod drugim ključnim dokazima euroizacije Stix (2013) i Beckmann i Scheiber (2012) navode euro kao sredstvo plaćanja kod npr. nekretnina i automobila. Neke cijene najma su indeksirane prema euru. Plaće zaposlenika u međunarodnim tvrtkama također se indeksiraju prema euru.
Hvala Selidbe Zagreb na našoj promociji sadržaja i pomoći oko WEB HOSTINGA
https://selidbe-zagreb.com/blog/
Pre strašna je istina, o Hrvatskim izdajicama Treba pod hitno sastaviti spisak svih vrsta Hrvatske izdaje!