Hrvatska je perspektiva država, što se je pokazalo kroz cijelu povijest postojanja RH. Države za koju je hrvatska mladež izginula kako bi nama bilo bolje, zapravo nekima.
Sve vlade RH do sada su toliko toga činile za svoje građane da svatko tko to žarko želi može postati abnormalno bogat ili uspješan poslovan čovjek i to samo u nekoliko godina.
Tako naša Hrvatska nudi i daje čitav niz životnih primjera kako se od običnog vozača kamiona postane poslovan i bogat čovjek što je nedvojbeno primjer Luke Rajića.
Luka Rajić je vjerojatno jedan od najzanimljivijih likova tajkunske sage u Lijepoj našoj. Godine 1984. počeo je kao vozač kamiona u zagrebačkoj tvornici mlijeka Dukat, da bi deset godina kasnije postao njezin većinski vlasnik.
Rajić je 1992. za 20 tisuća njemačkih maraka upisao u pretvorbi dionice Dukata. Kasnije je dionice nastavio kupovati od Hrvatskog fonda za privatizaciju ali i od malih dioničara. Većinski vlasnik postao je 1994. uloživši ukupno 10 milijuna maraka.
Od prodavača cvijeća do velikog biznismena Ivice Todorića, no Todorić je, za razliku od mnogih drugih, već imao ponešto poduzetničkog staža i početnog kapitala.
Naš sad već bivši najuspješniji tajkun bio je Ivica Todorić u bivšem je sustavu zajedno s ocem imao uhodan biznis sa cvijećem.
No, koliko god bio uspješan u tom poslu, i dan-danas se postavlja pitanje, kako je u rekordnom roku od cvjećara postao vlasnik golemog dijela prehrambenog i trgovačkog sektora u Hrvatskoj?
Tim više, što je još početkom 1992. u vlasništvu njegovog Agrokora bila tek zadarska Sojara i Agroprerada iz Ivanić Grada.
Tijekom procesa restrukturiranja Agrokora, dugovi prema financijskim institucijama koje su kreditirale Agrokor do 2017. godine pretvoreni su u vlasničke udjele. Dug prema Sberbanci je iznosio milijardu i sto milijuna eura, pa je Sberbank, slijedom nagodbe postao, s udjelom od 42,5 posto postao i najveći pojedinačni suvlasnik Fortenova grupe, a u suvlasništvo je ušla i druga sistemska ruska banka – VTB.
Ruske banke suvlasnici Fortenova grupe su već pri osnivanju kompanije bile pod sektoralnim sankcijma koje su tijekom 2022. godine, nakon početka rata u Ukrajini, značajno proširene.
Zbog toga nisu mogle ostvarivati vlasnička prava u Fortenova grupi, uključujući i glasanje na skupštinama jer su im vlasnička prava koja proizlaze iz suvlasništva bila su suspendirana odnosno glasačka prava su im bila zamrznuta.
TKO JE VLASNIK BIVŠEG TODORIĆEVOG CARSTVA
Fortenova grupa sa sjedištem u Zagrebu, Hrvatska, posluje od 1. travnja 2019. godine. Kompanija je nastala implementacijom nagodbe vjerovnika u Agrokoru koji je zbog nelikvidnosti i prezaduženosti završio u predstečaju vođenom kroz postupak Izvanredne uprave temeljem Zakona o postupku izvanredne uprave u tvrtkama od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku.
VIDEO HRVATSKA JE DRŽAVA MOGUĆNOSTI
Od perača čaša do vlasnika pola Hrvatske ekonomije i “preduzeća” tajkun i vrhunski bizmismen Pavao VUJNOVAC.
Nije se libio pranja čaša za šankom kafića, konobarenja i vođenja restorana.
Osječanin Pavao Vujnovac
Najmoćniji hrvatski poduzetnik koji se bavi plinskim poslom, vlasnik tvrtke Energia Naturalis, krovne tvrtke sastavljene od niza tvrtki okupljenih oko Prvog plinarskog društva, ukupno 114 poslovnih subjekata /tvrtki/ u njegovom vlasništvu. Samo jedan primjer od jednog subjekta /tvrtke/ Energia Naturalis d.o.o ukupni prihodi u 2022. godini iznosili su 34,45 mil. eura, od čega je neto dobit bila 28,26 mil. eura.
14. veljače 2006. zaposlio se u Prvom plinarskom društvu u Vukovaru kao savjetnik za prodaju. Godinu dana prije toga diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Osijeku.
Otvaranje tržišta plinom, prema Vujnovčevim riječima, bilo je na kraju mandata HDZ-ovog ministra Đure Popijača. Puna pak liberalizacija tržišta plina nastupila je u vrijeme kada je na čelu ministarstva gospodarstva bio Radimir Čačić, kojeg je naslijedio Ivan Vrdoljak, dodaje Vujnovac u intervjuu pod naslovom “Nije istina da je za moj uspjeh zaslužan moj prijatelj Vrdoljak“.
Iz sljedećeg primjera recimo iako službena biografija kaže da je biznis razgranao svojim managerskim sposobnostima (koje nije u toj mjeri pokazao kod prvog poslodavca, koji je propao) i tatinim novcem zarađenim u Italiji, nerijetko se spominjalo da su tatica Svetozar i sinek Emil Tedeschi zapravo zamračili neke novce namijenjene za obranu.
Iako je Emil Tedeschi pokazivao svoje poslovne sposobnosti još 1984. jer je prvi puta tada zaradio svojih prvih 100 tadašnjih njemačkih maraka kao DJ na maturalnoj zabavi svog prijatelja Alana Baruna. Emil je bio maturant MIOC-a, danas 15. gimnazije. Puštao je glazbu u podrumu hotela Palace.
Zapravo Hrvatska je puna takvih slučajeva i rijetka među zemljama u svijetu gdje se od ničega i bez početnog kapitala može postati veliki biznismen i ugledni čovjek ako je prava politička stranka uz tebe ili neka obavještajna agencija sa podobnim i stručnim ljudima.
UDBA je stvorila hrvatske tajkune poput Tedeschija, kojem je komunistička partija još u Jugoslaviji otvarala tvrtke i slala državni novac na privatne račune. Tim novcem je radio što je htio, a postoje i dokazi kako je uzimao novac za nabavu hrane i stvari koji nikada nisu došli u Jugoslaviji.
Ilegalna trgovina UDBA-ša potvrđuje se uostalom i putem tajnih računa koje su sami otvarali u Švicarskoj i Austriji, ako se dogodi rat ili im zatreba hitno novac za njihove potrebe.
Zakon nije za sve isti
U Hrvatskoj postoji kazneno djelo trgovine utjecajem. Ono je precizno definirano i sama činjenica da ste nekoga na nešto nagovorili, a vi ste državni dužnosnik, i to je na neki način sporno – možete završiti u zatvoru.
To je kazneno djelo koje predviđa kaznu od pet godina zatvora.
Kada jedan državni dužnosnik nagovara službenika u Poreznoj upravi da mora biti blagonaklon prema osobi kojom se bavi, da zaboravi iznos od više milijuna eura štete za državni proračun, jer je riječ o tajkunu od posebnog interesa države ili ekipe iz Peperminta – onda je to kazneno djelo!
To je u sferi trgovine utjecajem. Da bi se sve to ustanovilo, potrebno je i manje vremena od sedam dana u slučaju Dnevnice”, izjavio je tom prilikom Malić komentirajući prijateljstvo Milanovića i Tedeschija.
Djeco, slijedite njihove životne puteve i primjere jer bi već sutra mogli postati bogati ili politički moćni, ne odlazite u zemlje EU, u Hrvatskoj vas čeka pravo blagostanje i nebrojene mogućnosti za dobru egzistenciju.
Ivan Vohrić