Iz krvi i snijega niče sjećanje: Vrbske i Sibinjske žrtve

Buna seljaka brodskog Posavlja: Zaboravljeni krik potlačenih

ilustracijA šestero civila,seljaka HRVATA oni leže ubijeni na zemlji. Pogubili su ih srpski vojnici kraljevine jugoslavije 1935. godine koji se također vide na ilustraciji sa oružjem u rukama, pozadina je livada ili oranica, ILUSTRACIJU IZRADIO IVAN VOHRIĆ

Brodsko Posavlje, plodna ravnica uz rijeku Savu, kroz povijest je često bila poprište teškog seljačkog života. Izloženi hirovima prirode, visokim davanjima i feudalnim obavezama, seljaci ovog kraja su, kao i njihovi sunarodnjaci diljem Hrvatske, povremeno dizali svoj glas u bunt protiv nepravde. Jedan od takvih značajnih trenutaka je i “Buna seljaka brodskog Posavlja,” događaj o kojem, unatoč njegovoj važnosti za lokalnu povijest, možda ne znamo dovoljno.

Da li čujete šapat Posavskih ravnica? Šapat vjetra kroz gole grane, jecaj Save u zimskim noćima, tužni odjek koraka kroz snježne pustošije? To nisu samo zvukovi prirode. To su krici. Krici iz dubina zaborava. Krici Vrbskih i Sibinjskih žrtava. 19 i 20. veljače 1935. godine, njihova krv natopila je posavljansku ravnicu, upisujući u njezinu povijest najtragičnije poglavlje. Vrijeme je da te krike učinimo jasnima, da ih oslobodimo tišine, da im damo glas sjećanja.

Jugoslavija 1935: Ledena epoha za hrvatsko selo

Zamislite Jugoslaviju 1935. Kraljevina nestabilna, razdirana unutarnjim podjelama, uhvaćena u kandže velike ekonomske krize. A najteže je bilo selu, hrvatskom selu. Seljaci, vjekovima vezani za zemlju, osuđeni na teški rad i siromaštvo. Porezi su bili nemilosrdni, otkupne cijene ponižavajuće, a dugovi su se gomilali kao lavina. Režim u Beogradu nije imao sluha za muku hrvatskog seljaka. Vidjeli su ih samo kao brojke, kao porezne obveznike, ne kao ljude od krvi i mesa, sa svojim obiteljima, nadama i strahovima. Politika je bila surova, otuđena, bezdušna.

Iskra bunta: Oduzimanje posljednje nade

Kap koja je prelila čašu bio je nasilni otkup i oduzimanje stoke. Stoka, to nije bio samo imetak. To je bio život. Kravica je hranila djecu, konj je orao njive, volovi su vukli plug. Oduzeti seljaku stoku značilo je osuditi ga na glad, na propast, na beznađe. Bio je to udar na dostojanstvo, na opstanak, na samu suštinu seljačkog bića. I tada je, iz očaja, iz bijesa, iz ponosa, progovorio bunt. U Vrb-u i Sibinju, kao i u mnogim drugim selima, začuo se glas seljačkog gnjeva. Glas traženja pravde. Glas koji je režim odlučio ugušiti u krvi.

Vrb: Osam palih u snijegu Vrbske Dubrave – Jeka pucnjave, vječno jecanje

Vrbska Dubrava. 20. veljače 1935. Snijeg je pokrio polja, bijeli pokrov nevinosti, koji će uskoro biti umrljan krvlju. Seljaci su se okupili, nenaoružani, samo sa svojom mukom i svojim glasom. Tražili su da ih se čuje, da se razumije njihova patnja. Ali, umjesto riječi razuma, dočekali su plotun žandarmerijskih pušaka. Pucnji su prekinuli tišinu zimskog jutra, zauvijek promijenivši povijest Vrb-a. Osam seljaka palo je mrtvo u snijeg Vrbske Dubrave. Osam života ugašenih nasilno, brutalno, nemilosrdno. Među njima, Danijel Đurković i Petar Topalović, čija imena je povijest zapamtila. A što je sa ostalih šest? Tko su bili ti ljudi? Kako su se zvali? Tko su bile njihove obitelji? Na njihova imena pao je veo zaborava, ali njihova žrtva ostaje da živi u vječnom jecanju Vrbske Dubrave. Dvadeset i četvoro ranjenih odnijelo je sa sobom traumu tog užasnog dana, noseći u tijelu i duši neizlječive rane.

Sibinj: Pet junaka, pet vječnih svijeća za Sibinj – Imena urezana u kamen sjećanja

Sibinj. Istog dana, ista tragedija. Seljaci su se okupili ispred općine, sa nadom da će ih vlast saslušati, da će im pružiti pomoć. Ali, vlast je govorila jezikom sile. Žandarmerija je ponovno potegla oružje, ponovno pucala u narod. Pet sibinjskih junaka palo je mrtvo, njihova žrtva upisana je zlatnim slovima u povijest sela. Ivan Janković, Mato Janković, Stjepan Janković, Antun Medaković i Mato Tomljenović. Njihova imena su urezana u kamen spomenika, vječne svijeće koje gore za Sibinj, za Hrvatsku, za sve žrtve nepravde i nasilja. Osam ranjenih Sibinjaca svjedočilo je o brutalnosti režima, noseći živući podsjetnik na tragediju 20. veljače 1935.

Ujedinjeni u bolu, ujedinjeni u sjećanju – 20. veljače: Dan posavljanske tragedije

Vrbske i Sibinjske žrtve nisu izolirani incidenti. To su dva lica iste medalje, dva dijela iste tragedije. Tragedije hrvatskog sela, tragedije ljudskog dostojanstva, tragedije pravde pogažene čizmom nasilja. 20. veljače 1935. godine treba se pamtiti kao Dan tragedije u Posavini, Dan zajedničkog sjećanja na sve žrtve režima. Dan opomene da se tako nešto nikada ne ponovi. Ujedinjeni u bolu, moramo biti ujedinjeni i u sjećanju. Vrbske i Sibinjske žrtve ne smiju biti razdvojene u našoj memoriji. Njihova žrtva je jedinstvena, njihova poruka univerzalna – nikada više nasilje nad narodom, nikada više gušenje ljudskih prava, nikada više zaborav žrtava.

Iskopajmo skrivenu povijest, zasadimo sjeme sjećanja – Za budućnost i pravdu

Blog “skrivena povijest” ima svetu misiju – da iskopa potisnute istine, da oživi zaboravljene priče, da progovori o onim stranicama prošlosti koje su željeli izbrisati. Vrbske i Sibinjske žrtve su dragocjeni dio te skrivene povijesti. Dugujemo im da njihova imena ponovno odjeknu Hrvatskom, da njihova žrtva bude poznata svakom Hrvatu. Sadimo sjeme sjećanja, njegujmo kulturu pamćenja, jer samo na istini o prošlosti možemo graditi pravedniju budućnost.

U znak vječnog sjećanja na Vrbske i Sibinjske žrtve, neka svjetlost istine osvijetli njihov put ka vječnosti.

Autor: Ivan Vohrić

Facebook stranica skrivena povijest

Related Posts

Ubij HRVATA, okrivi HRVATA, uz pomoć HRVATA!

Merim Galijatović – lažni svjedok AID-a ili ključ za raskrinkavanje nalogodavaca ubojstva Kraljevića i Leutara? Krvavi kolovoz 1992. godine u Kruševu i atentat na doministra Jozo Leutara u Sarajevu 1999.…

Je li likvidacija zvana “Blaž Kraljević” djelo Dudakovića i Zapada ?

Krvoproliće u Kruševu – tko je brao plodove smrti? Kruševo sinonim je za nerazjašnjenu tragediju, za krvavu jamu hrvatske povijesti. Kolovoška vrelina 1992. godine zauvijek je upisana u kolektivnu memoriju…

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)