
U burnim vremenima rađanja Republike Hrvatske, dok se zemlja borila za međunarodno priznanje i opstojnost pod agresijom. Pojavila se figura Dobroslava Parage. Čije je političko djelovanje, unatoč deklariranim domoljubnim motivima, objektivno štetilo stvaranju samostalne i demokratske hrvatske države. Analizom dostupnih materijala, uključujući tekst “Kome je sve trebao Paraga”. Odlomak iz “Anala Hrvatskoga politološkog društva”. Svjedočanstvo kroz dokumentarni film Ivana Vohrića, videozapis “SMRT ZA VLAST”. I članke s poskok.info jasno se ocrtava destruktivna uloga Parage i Hrvatske stranke prava (HSP) u tim njegovim ključnim destruktivnim ulogama kojima je štetio Hrvatskoj Državi .
Dobroslav Paraga radikalni kritičar Franje Tuđmana
Paraga se u javnosti profilirao kao radikalni kritičar Franje Tuđmana i HDZ-ove vlasti. Osporavajući legitimitet demokratski izabranog vodstva u najosjetljivijem periodu. Njegova retorika, prepuna optužbi za “diktaturu”, “izdaju” i “nedovoljnu odlučnost”, unosila je razdor i nepovjerenje u hrvatsko društvo upravo u trenutku kada je nacionalno jedinstvo bilo od presudne važnosti. U svojim javnim nastupima, Paraga je neprestano naglašavao “ustaške” elemente i pozivanje na Nezavisnu Državu Hrvatsku (NDH). Čime je, svjesno ili nesvjesno, davao argumente onima koji su nastojali diskreditirati hrvatsku borbu za neovisnost u međunarodnoj zajednici.
Videozapis “SMRT ZA VLAST” snažno ilustrira ovu ustašku komponentu u djelovanju Parage i HOS-a. Arhivske snimke u videu prikazuju govore Blaža Kraljevića koji otvoreno poziva na stvaranje NDH, koristeći simboliku i retoriku ustaškog režima. Prisutnost ustaških obilježja, uniformi i pozdrava među pripadnicima HOS-a, dokumentirana u videu, nedvojbeno povezuje HOS i HSP s naslijeđem NDH.
Ovakvi prizori, dostupni i domaćoj i međunarodnoj javnosti, potkopavali su napore hrvatske diplomacije da uvjere svijet u demokratski i antifašistički karakter nove hrvatske države. Jer u tim trenucima država se je mogla stvoriti točno po viziji i zamislima Franje Tuđmana. Ne zaboravimo do tog trenutka to nikome nije uspjelo osim prvom predsjedniku gospodinu doktoru Franji Tuđmanu.
Kome je sve trebao Paraga ?
Tekst “Kome je sve trebao Paraga” jasno ukazuje na negativnu percepciju Parage u tadašnjem političkom i medijskom prostoru. On se prikazuje kao “prenapuhani politički destabilizator” i “detonator suverene Hrvatske”. Njegove “neodgovorne i uznemirujuće izjave, prijetnje i pozivi na (mogući) neposluh prema legalnoj hrvatskoj vlasti” stvarali su dojam nestabilnosti i radikalizma. Što je objektivno štetilo diplomatskim naporima Franje Tuđmana da osigura međunarodno priznanje Hrvatske.
Članci s poskok.info dodatno pojačavaju negativnu sliku Parage, nazivajući ga “nesuđenim Poglavnikom, izdajnikom i patološkim mrziteljem”. Iako ovi članci pružaju izrazito jednostran i propagandni prikaz. Oni naglašavaju ključne optužbe koje su se vezivale uz Paragu i HSP: ekstremizam, ustašonostalgija, destabilizacija države, i navodna povezanost s UDBA-om i “komunistima”. Članci s poskok.info, iako treba ih čitati kritički zbog njihove očite pristranosti. Odražavaju snažnu negativnu emociju i osudu Parage u određenim političkim krugovima u Hrvatskoj.
Ideološki profil HSP-a pod vodstvom Parage
Analiza iz “Anala Hrvatskoga politološkog društva”. Potvrđuje ideološki profil HSP-a pod vodstvom Parage kao pravaški orijentiran. S naglaskom na “povijesno hrvatsko državno pravo” i maksimalističke teritorijalne pretenzije. Njegovo pozivanje na NDH, čak i uz verbalne ograde od ustaških zločina. Bilo je krajnje problematično u kontekstu međunarodne osude fašizma i ustaškog režima.
Takva retorika je olakšavala protuhrvatskoj propagandi da svaki oblik hrvatskog državotvorstva poistovjeti s ustaštvom i obnovom NDH, kako se navodi u “Analima”.
Posebno je cinično i štetno bilo Paragino iskorištavanje domoljublja pripadnika Hrvatskih obrambenih snaga (HOS). U ovom svojem svjedočanstvu želim rećo da su HOS-ovci bili “ljudi koji su svojim djelovanjem zaista pomogli u stvaranju Hrvatske države”, iskreno ljubeći i voleći Hrvatsku. No, Paraga je njihovu požrtvovnost i idealizam zloupotrijebio za promicanje svoje ekstremističke vizije Hrvatske, temeljene na naslijeđu NDH. Kratica HOS, ustaško znakovlje na odorama, i javno koketiranje s simbolikom NDH stvorili su pogrešnu i štetnu sliku o Hrvatskoj kao državi koja se želi graditi na temeljima fašizma. Video “SMRT ZA VLAST” vizualno potvrđuje ovu simbiozu domoljublja HOS-ovaca i manipulacije pravaškog vodstva ustaškom simbolikom.
Dobroslav Paraga stvaranje HOS-a kao paravojne stranačke formacije
Stvaranje HOS-a kao paravojne stranačke formacije bio je posebno problematičan potez. Iako su HOS-ovci sudjelovali u obrani Hrvatske i dali živote za domovinu, organiziranje stranačke vojske izvan legalnog vojnog i policijskog sustava predstavljalo je prijetnju pravnom poretku i državnom monopolu sile. Franjo Tuđman je s pravom kritizirao Paragu zbog “pokušaja uskrsnuća kriptofašističkih tendencija” i kompromitiranja demokratske vlasti.
Tako možemo čuti javna promišljanja i glasna razmišljanja koja će dodatno pojasniti i narušiti sliku o Paragi. Iznoseći moguća događanja o njegovoj prošlosti na Golom Otoku i navodnoj povezanosti s UDBA-om. Članci s poskok.info također eksplicitno optužuju Paragu za suradnju s UDBA-om i “komunistima”, sugerirajući da je on bio instrument jugoslavenskih struktura za destabilizaciju Hrvatske.
Iako ovakve tvrdnje treba uzeti s rezervom zbog nedostatka nepobitnih dokaza. One se ponavljaju u različitim izvorima i predstavljaju značajan dio negativne percepcije Parage.
Video “SMRT ZA VLAST”. U kontekstu ovih tvrdnji, može se interpretirati kao dokument koji prikazuje kako je Paraga objektivno radio protiv stvaranja moderne i demokratske Hrvatske. Bez obzira na njegove stvarne motive koji su poznati samo njemu.
U tom arhiviranom videu Paraga pokazuje zapravo tko je i kakav je „domoljub“. On je svojim iskazima napravio ogromnu nepopravljivu štetu Hrvatskoj za koju su izginuli HRVATI među kojima i HOS-ovi pripadnici.
Dobroslav Paraga – pravo lice

Isto tako je narušio ugled domovinskom ratu. Prikazujući HV kao osvajačku vojsku a ne kao vojsku koja je obranila hrvatski narod kako u BiH tako i u Hrvatskoj. U konačnici, djelovanje Dobroslava Parage, obilježeno ekstremizmom, koketiranjem s ustaštvom i radikalnom kritikom demokratske vlasti, objektivno je štetilo ugledu Hrvatske u svijetu i otežavalo napore Franje Tuđmana da osigura međunarodno priznanje i konsolidaciju mlade države.
Iako su skoro svi pripadnici HOS-a bili iskreni domoljubi, uz zanemarivanje pojedinih Paraga je njihovo domoljublje zloupotrijebio. Zloupotrijebio ih je za promicanje političke agende koja je kontraproduktivna za stvaranje moderne, demokratske i međunarodno prihvaćene Hrvatske države.
DOBROSLAV PARAGA i njegova ostavština ostaje kao upozorenje na opasnosti ekstremizma i neodgovorne politike u ključnim trenucima nacionalne povijesti.
Video “SMRT ZA VLAST“ služi kao snažan vizualni podsjetnik na ove kontroverzne aspekte Paraginog djelovanja i njihov potencijalno štetan utjecaj na stvaranje moderne hrvatske države.
Dobroslav Paraga – Politički ambicionist
Dobroslav Paraga, ime je koje u hrvatskoj povijesti ranih devedesetih budi složene i kontroverzne emocije. Od disidenta u komunističkom režimu, preko jednog od obnovitelja Hrvatske stranke prava (HSP) i osnivača Hrvatskih obrambenih snaga (HOS), do radikalnog kritičara demokratski izabrane vlasti i lika optuživanog za širenje dezinformacija i nanošenje štete hrvatskoj državi – put je to Dobroslava Parage, političara čija je ambicija, čini se, nerijetko nadmašivala odgovornost prema nacionalnim interesima. Analizirajući njegovo djelovanje u ključnim godinama stvaranja Republike Hrvatske, jasno se ocrtava slika političara čija je neutaživa težnja za moći, u kombinaciji s radikalnom ideologijom i nepomirljivošću, ostavila duboko negativan trag na mladoj hrvatskoj državi i njenom ugledu.

Dobroslav Paraga je na političku scenu stupio s aureolom disidenta, osobe koja je propatila u komunističkom režimu zbog svojih uvjerenja. Njegova disidentska prošlost, zatvaranje na Golom otoku i aktivizam u borbi za ljudska prava, nesumnjivo su mu priskrbili simpatije i kredibilitet u dijelu javnosti uoči uspostave višestranačja. Obnova Hrvatske stranke prava (HSP) 1990. godine, stranke s povijesnim korijenima i naglašenim državotvornim nabojem, činila se kao logičan korak za političara s takvim backgroundom. Paraga je brzo preuzeo vodstvo HSP-a, ističući se radikalnom retorikom i beskompromisnim stavovima. No, već u samim počecima, njegovo djelovanje počelo je pokazivati znakove problematičnosti.
Ideološka platforma
Kao što je vidljivo iz anala Hrvatskoga politološkog društva. Paraga i HSP su se programski pozicionirali na krajnje desnom spektru. Naglašavajući “povijesno hrvatsko državno pravo”, maksimalističke teritorijalne pretenzije i ustašonostalgiju. Ovakva ideološka platforma, iako je imala odjeka u dijelu nacionalistički orijentiranog biračkog tijela. Objektivno je štetila ugledu Hrvatske u međunarodnoj zajednici. U vremenu kada se Hrvatska borila za međunarodno priznanje i nastojala se prikazati kao demokratska i europska država. Koketiranje s ustaštvom i simbolikom NDH, što je video “SMRT ZA VLAST” zorno prikazao, davalo je argumente protivnicima hrvatske neovisnosti i otežavalo diplomatske napore Franje Tuđmana.
No, Paragina štetnost nije se očitovala samo u ideološkoj dimenziji. Njegova neutaživa ambicija za političkom moći i želja da po svaku cijenu preuzme primat na hrvatskoj političkoj sceni, vodile su ga u otvoren sukob s demokratski izabranim predsjednikom Franjom Tuđmanom i HDZ-ovom vlašću. U kritičnim trenucima za Hrvatsku, Paraga je umjesto konstruktivne opozicije. Odabrao put radikalne kritike, destabilizacije i širenja nepovjerenja u legalno vodstvo države.
Stalna destabilizacija izabrane voljom naroda demokratske vlasti
Izjava Dobroslava Parage na dan pada Vukovara, 18. studenog 1991., dana za Agence France-Presse (AFP), predstavlja možda najdrastičniji primjer njegove političke neodgovornosti i destruktivnosti. “Ako padne Vukovar, treba pasti i predsjednik Franjo Tuđman”, izjavio je Paraga, direktno povezujući nacionalnu tragediju pada Vukovara s odgovornošću predsjednika države i pozivajući na njegov “pad”. Ovakva izjava, izrečena u trenutku nacionalne žalosti i neizvjesnosti, imala je izrazito destabilizirajući učinak. Umjesto da ujedini hrvatski narod u suočavanju s agresijom, Paraga je sijao razdor i nepovjerenje, potkopavajući autoritet predsjednika Tuđmana i hrvatske vlasti u očima domaće i međunarodne javnosti. Njegova optužba da je Tuđman zaustavio pojačanje obrane Vukovara s “1200 ljudi” HOS-a, pokazala se neistinitom i preuveličanom, što dodatno naglašava njegovu sklonost manipuliranju informacijama radi političke koristi.
Kao što tekst HSP 1861 svjedoči. Paraga je išao toliko daleko da je akciju “Oluja”, ključnu vojnu pobjedu Hrvatske vojske, proglasio “rezultatom dogovora Tuđman – Milošević”, omalovažavajući time trijumf hrvatskih branitelja i sugerirajući “izdaju” nacionalnih interesa od strane predsjednika Tuđmana. Ovakve tvrdnje, bez ikakvih vjerodostojnih dokaza, predstavljaju klasičan primjer širenja dezinformacija i teorija zavjere. Čiji je cilj diskreditacija hrvatskog državnog vodstva i Domovinskog rata. U svom očaju da ostvari politički probitak, Paraga nije prezao ni od podrivanja samih temelja hrvatske državnosti i žrtve hrvatskih branitelja.

Posljeratno razdoblje
U poslijeratnom razdoblju, Paraga je nastavio s praksom radikalne kritike i pravnih akcija protiv Franje Tuđmana i HDZ-ove vlasti. Podnoseći tužbe i kaznene prijave, što je “državotvorni mediji” s pravom okarakterizirali kao “izdaju domovine”.
Čak je i Hrvatska stranka prava 1861, stranka koju je sam Paraga osnovao, javno demantirala njegove “dezinformacije”. Što govori o sveopćem nepovjerenju i odbacivanju njegovih političkih metoda čak i u pravaškim krugovima.
Zaključno, djelovanje Dobroslava Parage u ranim devedesetima, obilježeno neutaživom ambicijom, radikalnom ideologijom i neodgovornom retorikom. Objektivno je štetilo stvaranju stabilne, demokratske i međunarodno uvažene Republike Hrvatske.
Njegova težnja za političkom moći, čini se, bila je iznad nacionalnih interesa. Paragina radikalna kritika demokratske vlasti i širenje dezinformacija u kritičnim trenucima hrvatske povijesti, ostavljaju gorak okus i služe kao upozorenje na opasnosti ekstremizma i političkog ambicionizma u vremenima nacionalnih iskušenja.
Hrvatska je ipak uspjela izgraditi svoju državu i obraniti se od agresije unatoč destruktivnom djelovanju figura poput Dobroslava Parage. No cijena toga je mogla biti manja da je u ključnim trenucima bilo više jedinstva, odgovornosti i manje političkog samoljublja.
POGLEDAJTE VIDEO ” SMRT ZA VLAST”
Izvori:
ANALI HRVATSKOG POLITOLOŠKOG DRUŠTVA
KOME JE SVE TREBAO PARAGA ( Zdravko Gavran: Kako su rušili Tuđmana )
VIDEO URADAK ( SMRT ZA VLAST )
NOVI LIST Vojno redarstvena akcija Oluja, zbog koje je pred Haškim sudom i optužen general Gotovina. Nije nikakva trijumfalna pobjeda hrvatske vojske i generala Gotovine. Već je prije svega rezultat dogovora Tuđmana i Miloševića. Koji međusobno razmjenjuju i trguju teritorijima i stanovništvom radi kompenzacije Tuđmanovog političkog i vojnog poraza u BiH godinu dana ranije. Radi nastavka politike realizacije projekta male Velike Srbije kroz međusobno uglavljenu diobu BiH na koju je svojedobno pristao i tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović. I radi osiguranja Tuđmanove pobjede na predstojećim parlamentarnim izborima u Hrvatskoj. Koji su održani već u listopadu 1995. godine, dva mjeseca nakon akcije “Oluja 95”. Dobroslav Paraga, predsjednik Hrvatske stranke prava 1861.
