22 lipnja, 2026

2 thoughts on “Zašto Hrvatska nema grobove svojih kraljeva

  1. Ja sam Hrvat,ali mi neke stvari nisu jasne ako je već bila takva situacija i ako su znali da Osmanlije provaljuju i da su sve bliže položaju hrvatskih kraljevskih grobova,zašto jednostavno nisu tijela odnijeli u planine i poslje zapisali gdje su ih odnijeli kao što su to radili Srbi da su kraljeve iz Solina odnijeli u neku špilju na kozjaku nitko ih nikada od neprijatelja nebi našao

    1. Poštovani,

      pitanje koje postavljate zapravo je vrlo logično kada današnjim pogledom promatramo srednji vijek. Međutim, tadašnje okolnosti bile su potpuno drukčije.

      Hrvatsko Kraljevstvo u vrijeme osmanskih prodora nije imalo stabilnu i sigurnu državnu strukturu kakvu danas zamišljamo. Ratovi su trajali desetljećima, granice su se stalno urušavale, gradovi padali, a mnoge plemićke obitelji doslovno su nestajale ili bježale pred Osmanlijama. U takvom kaosu često nije bilo moguće organizirati trajno i sigurno premještanje kraljevskih ostataka.

      Treba uzeti u obzir i da su mnoge crkve, samostani i grobnice kasnije rušeni, spaljivani ili pregrađivani tijekom stoljeća ratova. Dio grobova je vjerojatno izgubljen upravo zbog toga, a dio možda nikada nije bio jasno obilježen na način kako danas očekujemo.

      Primjer srpskih kraljeva i prijenosa moštiju također je vezan uz drukčiju tradiciju i okolnosti, osobito snažnu ulogu pravoslavnih manastira koji su često postajali čuvari državne i duhovne memorije.

      Upravo zato je pitanje grobova hrvatskih kraljeva toliko zanimljivo — ne zato što oni nisu postojali, nego zato što povijest ovih prostora nije bila mirna ni stabilna, nego obilježena stoljećima ratova, osvajanja i prekida kontinuiteta.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)